KOMŞULUK NEDİR?

Ana Sayfa  /  Duyurular

DEĞERLİ KOMŞULAR
İncievler Sitesinde oturan bütün komşularımızdan komşuluk nedir ? konusuna açıklık getirmek amacıyla derlemiş olduğum Müslümanlık ve Komşuluk hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşmayı kendimce zorunluluk hissederek sizlerle paylaşmak istedim.
Komşuluklarımızda kanuni birçok düzenlemeler getirilmiş kişinin özgürlüğü bir başkasının özgürlük sınırına kadardır. Bunun bir çok ihlalleri bulunmaktadır. Aynı Blokta oturan kişisel mizaçlar, yöresel davranışlar ve alışkanlıklarımızın olduğu aşikardır..
Ancak Hukuki haklarımız belki kanunlarla sınırlı, Dini olarak Biz Müslümanlar olarak komşuluk nedir? sorusuna cevap verirken, Komşumuza karşı sorumluluklarımızı açıklamak için konu direk olarak aktarmak için;
Resûl-i Ekrem (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Allah katında komşuların en hayırlısı, komşusuna en güzel davranandır.”
Komşuluk, sosyal hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Komşularımız, her gün karşılaştığımız, huzur ve güven veren selamına alıştığımız, ihtiyaç duyduğumuzda yanı başımızda bulduğumuz insanlardır. Köyümüzün, mahallemizin, ilçemizin, şehrimizin ve ülkemizin de komşuları vardır. Her türlü komşuluk ilişkisinde esas olan ise, hakkaniyet, nezaket, saygı ve merhamettir. Ahlakî erdemlere sahip, insanî değerlere saygılı, komşusunun şeref ve haysiyetini koruyan bir komşu, dünya hayatının en büyük nimetlerinden birisidir.
DEĞELİ KOMŞULAR!
Komşuların birbiri üzerinde öyle çok hakkı vardır ki, Sevgili Peygamberimiz “Cebrâil, bana komşu hakkından o kadar çok bahsetti ki, neredeyse komşuyu komşuya mirasçı yapacak zannettim” buyurur. Komşuya iyilik yapmak ve güzel davranmak, Peygamberimizin ifadesiyle, mümin olmanın gereğidir.
Mümin, imanından aldığı olgunlukla, komşusunu yalnız ve yardımsız bırakmaz. Maddi ya da manevi her türlü ihtiyacında komşusuna destek olur. Öyle ki, mümin bir kadın, yemek yaparken bile çorbanın suyunu biraz fazla koyarak komşusunu gözetmenin Peygamber tavsiyesi olduğunu bilir. Acı tatlı gününü paylaşmak, hastalandığında ziyaret edip, öldüğünde cenazesinde bulunmak, aile fertlerine sahip çıkmak her müminin komşuluk vazifesidir.
DEĞERLİ KOMŞULAR!
Ne hazin bir durumdur ki, günümüzde aynı apartmanın çatısı altında yaşayan, akşam olunca aynı duvara sırtını yaslayan nice komşu, birbirini tanımamaktadır. Komşular birbirlerinden bir selamı bile esirgemekte, yaşanan acılar günlerce sonra duyulmakta, sevinçler dört duvar arasında kalmaktadır. Günümüz insanı, dünya telaşı içinde koşarken ruhunu ve gönlünü ihmal etmekte, dertlerine derman olabilecek komşuluk ilişkilerini gözden kaçırmaktadır. Komşuluğun zayıflamasıyla birlikte, maalesef birbirimizi tanıma, anlama, hoş görme, affetme gibi güzel vasıflarımız da kaybolmaktadır.
Komşularımıza sıcak ve samimi bir selam verip, çocukların hatırını sormayı, gençlere güler yüz göstermeyi ihmal etmeyelim. Komşularımızın kederine ve sevincine ortak olalım. “Komşusunun, şerrinden emin olmadığı kimse cennete giremez” buyuran Peygamber Efendimizin ne kadar ciddi bir uyarıda bulunduğuna dikkat kesilelim.     Elimizden ve dilimizden komşularımızın zarar görmemesi için azami derecede hassasiyet gösterelim
Peygamberimizin “Komşusu açken tok yatan kimse hakkıyla iman etmiş sayılmaz” hadisini mihenk kabul edelim. En son hangi komşumuzu ziyaret ettik ya da hangi komşumuzu evimizde ağırladık? Kendimize soralım.
 
DEĞERLİ KOMŞULAR!
Komşularla iyi ilişkiler kurmak, tıpkı ibadet etmek gibi, imanımızın gereğidir. Komşuluk ilişkilerimizde sevgi, saygı, yardımlaşma ve dayanışma duygusunu hâkim kılmak, ahlakımızın gereğidir.
Kendimiz için iyilik adına ne istiyorsak komşumuz için de onu isteyelim. Kendimize yapılmasını arzu etmediğimiz kötülükten komşumuzu da muhafaza edelim. Bedenlerimizle birlikte kalplerimiz de komşu olsun.
 
Değerli komşular, Aynı Sitede oturduğumuzu, karşı blokta oturan, aynı blokta oturan, karşı dairede oturan komşumuz ile münasebetlerimizde yukarıda açıklanan ve herkes tarafından bilinenlerin ışığında davranmanız, sizi ve hayatınızı güzelleştirecektir. Unutmayalım sevgi paylaştıkça çoğalır, saygı ile güzelleşir.
 
 
                                                                                                                              Ferdai CANOĞLU
                                                                                                                    Site Yönetim Kurulu Başkanı

×